Енергозбереження в приватному будинку

Кожна будівля – це споживач енергоресурсів

Кожна нова або вже бувала в експлуатації будівля – це споживач енергоресурсів. Відомо, що енергоспоживання старих будівель вище, ніж у аналогічних сучасних. Дана ситуація може спостерігатися і в новому будівництві, при неякісної або непродуманої системі стиків плит, відсутності (або не відповідність) теплоізоляції будинків.

Великі тепловтрати в будинку ведуть до перевитрати теплової енергії та незбалансованого опалення, примушуючи споживачів використовувати електричні обігрівачі. Для швидкого огляду та оперативного виявлення найбільш слабких місць будівель, споруд, трубопроводів надземної прокладки, установок і обладнання повинен застосовуватися метод тепловізійного контролю за допомогою теплові зорів або пирометрів.

Досить слабким місцем є сполучення вікон з зовнішніми стінами. При косому дощі вода часто потрапляє в тіло панелей, погіршуючи їх теплозахисні властивості і руйнуючи будівельну конструкцію. Нерідко вода в цих місцях проникає і в житлові приміщення. В результаті термічний опір стін у 4 – 5 разів нижче нормативного.

Погіршення теплозахисних властивостей в холодну пору року веде до утворення на внутрішній поверхні конденсату і навіть чорної цвілі. Витрати на опалення таких будинків значно збільшуються. З появою конденсату на внутрішніх поверхнях стін у місцях стиків панелей доводиться стикатися і в будівлях сучасної споруди.

Це говорить про те, що стикове з’єднання між панелями не задовольняє сучасним вимогам енергоефективності ні з конструктивної точки зору, ні, в першу чергу, з точки зору якості виконання робіт. Тому в першу чергу потрібно шукати і видаляти такі втрати тепла.

Для збільшення енергозбереження будинку та зменшення експлуатаційних витрат необхідно застосувати наступне:

Втрати тепла в будинку

1. Використання теплових насосів (ТН)

Одним з напрямків використання низькопотенційного тепла є впровадження теплових насосів. Джерелом низькопотенційної теплоти для ТН може служити грунтова вода, зовнішнє повітря, тепло ґрунту, низькопотенційні вторинні енергоресурси. Використовувати ТН можна для будівель, котеджів, офісів, заводів і т.п.

Теплові насоси Джерелом для роботи теплового насоса повітря-повітря може служити зовнішнє повітря (будь-якої температури, аж до -25 ° С і нижче). Для ґрунтового ТН – проточна вода з температурою від +5 до +40 ° С. Найчастіше в якості джерела використовуються артезіанські свердловини, промислові скиди, градирні установки, незамерзаючі водойми.

Слід підкреслити, що TH витрачає енергію не так на вироблення тепла, як електрообігрівач, а тільки на переміщення фреону по системі. Основна ж частина тепла передається споживачеві від джерела. Цим і пояснюється низька собівартість тепла від TH.
Переваги теплових насосів:

  1. Економічність. Щоб передати в систему опалення 1 кВт теплової енергії, тепловому насосу потрібно лише 0,18-0,29 кВт електроенергії;
  2. Екологічна чистота. Тепловий насос не спалює паливо і не виробляє шкідливих викидів в атмосферу;
  3. Легка адаптація до наявної системи опалення.
  4. Короткий термін окупності. У зв’язку з низькою собівартістю виробленого тепла тепловий насос окупається в середньому за 1,5-2 роки.

Термін окупності встановлення теплового насосуЗа допомогою ТН можна відмовитися від нераціонального електричного і, в ряді випадків, централізованого опалення об’єктів житлово-комунального господарства, значно економити електроенергію, забезпечити надійне і економічне теплопостачання об’єктів, не залежати від енергопостачальної організації, відмовитися від теплотрас великої протяжності і, як наслідок, скоротити втрати і витрати на їх обслуговування, знизити витрати на вироблення тепла і збільшити надійність теплопостачання.

2. Зональні системи опалення

Необхідні в таких випадках коли опалювальне будівля має багатоцільове призначення, а саме: склади, офіси, виробничі приміщення і т.п. Тут найбільш розумно мати різні теплові режими, які залежать безпосередньо від мети їхнього головного призначення.

Таке зонування здійснюється за допомогою спеціального пристрою із застосуванням додаткових перемичок, а також стояків опалення з запірно-регулюючої арматурою за допомогою яких дане багатоцільове будівлю розділяється на окремі теплозони, що сприяє можливості позонной регулювання та впровадження нізкоінертних керованих схем, т. Е. Економічних.

3. Хронометричне управління

Дана технологія запозичена від системи автономного опалення і дає можливість управляти температурою опалення в залежності від тимчасових завдань.

Приміром, у звичайний робочий час, тобто з 9:00 до 18:00, дана система управління підтримує робочу (комфортний тепловий режим, близько 22 – 24 ° С) температуру у всій будівлі, а з 18:00 до 8:00 – підтримується тільки лише пілотне значення, а саме 6 – 13 ° С. Все це дає величезний економічний ефект.

4. Оптимальні теплові схеми будинку при проектуванні

Всі зазначені вище заходи в основному застосовні до вже готових будівлям, а їх переробка під певні вид систем опалення – утруднена. При проектуванні нових систем опалення потрібно враховувати, що в майбутньому при експлуатації цієї ж будівлі можуть призвести до значної економії тепла.